Maria Ofelia de Jesus I Honduras I Semi-Washed I 250g

Chuť.profil: čerešne, ananásový kompót, horká čokoláda

Vhodná na: espresso a filter / omni roast

Krajina: Honduras

Región: Mercedes, Ocotepeque

Farma/Farmár: Finca El Manguito / Maria Ofelia de Jesus

Spracovanie: semi-washed

Odroda: Lempira a Parainema

Nad.výška: 1150 m.n.m.

O Márii Ofélii...

V roku 2007 Márii nezostávalo nič iné, len sa naučiť pestovať kávu. V Hondurase nebolo možné zarobiť si na živobytie, a tak jej manžel odišiel skúsiť šťastie do USA s nádejou, že uživí ich rodinu na diaľku. Nelegálna cesta cez Guatemalu a Mexiko bola príliš nebezpečná, najmä s dvoma malými synmi, a tak Maria zostala, aby si vyskúšala pestovanie kávy bez akýchkoľvek predchádzajúcich znalostí alebo skúseností. Jej švagor ju naučil základy, no Maria to rýchlo pochopila a zamilovala sa! Mária hovorí... "Zamilovala som sa do čistoty rastliny, esencie zrnka, sladkej ako med dozretej čerešne, čerstvo vytlačenej z jej tmavočervenej šupky".

Finca El Manguito teraz poskytuje polovicu príjmu rodiny. Druhú polovicu posiela jej manžel, ktorý je stále v USA a ktorého jednoducho nikdy neuvidí. To ju hlboko mrzí, ale je to jediný spôsob, ako môžu prežiť.

"Nikdy som nemohla opustiť svoju dedinu, svojich príbuzných, svoje okolie. Nikdy som nepracovala v kancelárii, nebola som poriadne ani v meste, okrem Ocotepeque, ktoré má 10 000 obyvateľov. A náš teraz 18-ročný syn stratil zrak na jedno oko a zvyšným okom vidí len na 15 %. Potrebuje ma a ja jeho rovnako veľmi."

Jej mladší syn, ktorý má teraz 16 rokov, nasledoval kroky svojho otca a nedávno sa dostal do NYC. Maria hovorí, že jej chýba každú hodinu každého dňa, odkedy je preč.

Napriek túžbe po zjednotenej rodine miluje svoj život a keď vstúpi na svoje dva maličké pozemky, jednoducho žiari. "Keď som v práci, na poli, chránená tieňom, ktorý tam poskytujú mnohé ovocné stromy, cítim sa šťastná a pokojná. Môžem si dať prestávku, kedykoľvek sa mi zachce, a keď som hladná alebo smädná, vyberiem si mango z jedného zo stromov, sadnem si do tieňa. "


18,80 €